Overview
Specification
A027DN01 V2

A027DN01 V2 Basic Information
| Panel Model | A027DN01 V2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A027DN01 V2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A027DN01 V.2 |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
A027DN01 V2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05625×0.16875 mm (H×V) |
| Weight | 18.0g |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 54×40.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 56.6×43.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.5×46.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.6±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A027DN01 V2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 55/55/45/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
A027DN01 V2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
A027DN01 V2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 7K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 6.4/7.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A027DN01 V2 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 8.2mA (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
